Historia znakowania

ROK 1992: WPROWADZENIE INFORMACJI O KLASIE ENERGETYCZNEJ URZĄDZEŃ


Dobrze znana etykieta z klasą energetyczną dla artykułów gospodarstwa domowego (AGD)

Europejska etykieta z klasą energetyczną urządzenia pozwala konsumentom porównywać energooszczędność artykułów AGD w sposób niezależny i obiektywny. Ponadto stanowi to również zachętę dla producentów, aby zwiększać energooszczędność produkowanych urządzeń. Energooszczędność urządzenia jest oceniana przy pomocy przyznawanych klas energetycznych urządzeń od A do G, przy czym A jest to urządzenie najbardziej energooszczędne, natomiast G najmniej energooszczędne.


ROK 2012: WEJŚCIE W ŻYCIE ZNAKOWANIA OPON W EUROPIENowy system znakowania opon pozwala konsumentowi ocenić bezpieczeństwo opon i ich ekologiczność.

Nowy system znakowania opon idzie o krok dalej niż etykieta z klasą energetyczną dla artykułów gospodarstwa domowego. Nie tylko zawiera informacje na temat efektywności energetycznej i oddziaływania opony na środowisko naturalne, lecz również zawiera istotne informacje na temat bezpieczeństwa opony, informując o jej skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni.

  • 2016 - Przegląd przepisów prawnych.
  • listopad 2012 - OFICJALNY TERMIN WEJŚCIA W ŻYCIE NOWYCH PRZEPISÓW UNIJNYCH W SPRAWIE ZNAKOWANIA OPON
  • maj 2012 - Ma się zakończyć 6-miesięczny okres przejściowy. Można rozpocząć pierwszy etap wdrażania.
  • listopad 2011 - Pozostali decydenci unijni mają przegłosować przepisy, które następnie zostaną opublikowane.
  • maj 2011 - Komisja Regulacyjna ds. Etykietowania zatwierdza drugi zestaw przepisów technicznych dotyczących metody badania na mokrej nawierzchni i przydzielania klasy oponom do lekkich samochodów dostawczych i samochodów ciężarowych oraz przepisów w sprawie oporów toczenia.
  • marzec 2011 - Przyjęcie i opublikowanie pierwszego pakietu przepisów technicznych w sprawie metod badawczych na mokrej nawierzchni stosowanych w przypadku opon do samochodów osobowych.
  • 2009 - Aprobata prawna przepisów w sprawie znakowania opon.
  • 2008 - Opracowanie projektu rozporządzenia.

UWAGA! Od 1 listopada 2012 roku obowiązuje w Polsce Europejski System Znakowania Opon więcej

zamknij

Korzystamy z plików cookie w celu zagwarantowania maksymalnej wygody podczas przeglądania naszej witryny.

Zamknij Dowiedz się więcej