Dlaczego Unia Europejska wprowadziła nową etykietę na opony?

Celem nowego systemu znakowania opon jest lepsze poinformowanie użytkowników na temat bezpieczeństwa opon oraz ich przyczepności na mokrej nawierzchni, ekologiczności opon poprzez podanie danych o ekonomiczności opony i na temat hałasu na zewnątrz samochodu. Nowa etykieta powinna ułatwić użytkownikom porównywanie opon różnych marek, tym samym dać im szansę na podejmowanie jeszcze bardziej świadomych decyzji.

Celem nowej etykiety jest również udzielenie użytkownikom ogumienia porad dotyczących wyboru bezpieczniejszych i bardziej ekonomicznych opon. Będzie to miało pozytywny wpływ na ogólny poziom bezpieczeństwa na drodze oraz ekonomiczność i ekologiczność transportu drogowego.

Jakie parametry zostaną uwzględnione na nowej etykiecie?

Na nowej etykiecie znajdzie się informacja na temat trzech parametrów:
  • przyczepności na mokrej nawierzchni,
  • ekonomiczności,
  • hałasu na zewnątrz pojazdu.

Dlaczego poniższe parametry znajdą się na nowej etykiecie?

Dysponując podanymi na etykiecie informacjami o przyczepności na mokrej nawierzchni, ekonomiczności i hałasie na zewnątrz pojazdu, użytkownicy opon powinni móc podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Ponadto różne ważne parametry są ze sobą powiązane i dlatego też zintegrowana etykieta dostarcza więcej cennych informacji niż etykieta zawierająca informację tylko na temat jednego parametru.

    

Jaki jest termin wejścia w życie nowego rozporządzenia unijnego?

Rozporządzenie zacznie bezpośrednio obowiązywać w całej Unii Europejskiej od 1 listopada 2012 roku i będzie dotyczyło opon do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych wyprodukowanych od 1 lipca 2012 roku.
 

Jakie opony muszą być znakowane zgodnie z nowym rozporządzeniem unijnym?

Wszystkie opony do samochodów osobowych i dostawczych będą musiały mieć naklejkę lub etykietę. Wszystkie opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych będą musiały być oznaczone zgodnie z informacją zamieszczoną na etykiecie.

Jakie opony NIE muszą być znakowane zgodnie z nowym rozporządzeniem unijnym?

Opony bieżnikowane, opony terenowe, używane do odpłatnych przewozów, opony wyścigowe, opony z kolcami oraz opony zapasowe są zwolnione z obowiązku etykietowania wynikającego z nowego rozporządzenia unijnego. Starsze opony, przeznaczone do montażu w samochodach zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1 października 1990 roku, są również zwolnione z obowiązku etykietowania opon. Rozporządzenie o etykietowaniu opon nie dotyczy opon z indeksem prędkości poniżej 80 km/h oraz opon o nominalnej średnicy obręczy nie większej niż 254 mm lub nie mniejszej niż 635 mm.

Czy przepisy są takie same we wszystkich krajach?

Ponieważ jest to rozporządzenie Unii Europejskiej, to ma ono bezpośrednie zastosowanie i obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej – przepisy będą identyczne w całej Unii Europejskiej.

Kto poinformuje użytkowników opon o nowej etykiecie na opony?

Dostawcy opon (producenci opon, importerzy lub autoryzowani przedstawiciele w Unii Europejskiej), dilerzy opon (i samochodów) oraz w pewnym stopniu producenci samochodów.

W jaki sposób dilerzy powinni poinformować użytkowników opon?

Najpóźniej do 1 listopada 2012 roku dilerzy powinni dopilnować, aby opony wystawione na widok klientów w punktach sprzedaży posiadały odpowiednie naklejki na bieżniku, albo też w bliskim sąsiedztwie ekspozycji opon znajdowały się etykiety. Jeśli opony oferowane użytkownikom są dla nich niewidoczne, sprzedający zobowiązany jest dostarczyć użytkownikom opon informacje przed zawarciem transakcji zakupu. Ponadto informacje nt. wszystkich trzech parametrów powinny być albo wydrukowane na fakturze, albo dołączone do rachunku. 

Grupa Goodyear dostarczy dilerom sprzedającym opony marek oferowanych przez Grupę Goodyear naklejki na opony lub etykiety oraz ulotki z danymi technicznymi.

Czy jest to możliwe, że nowe znakowanie opon zostanie wprowadzone przed 1 XI 2012?

Tak, istnieje możliwość wcześniejszego wdrożenia. Grupa Goodyear bada możliwości terminowego poinformowania użytkowników opon o osiągach oferowanych przez siebie opon.

UWAGA! Od 1 listopada 2012 roku obowiązuje w Polsce Europejski System Znakowania Opon więcej

zamknij

Korzystamy z plików cookie w celu zagwarantowania maksymalnej wygody podczas przeglądania naszej witryny.

Zamknij Dowiedz się więcej